„Cirque du Soleil“ artistų gretose – olimpiniai čempionai
Apie 40 proc. iš maždaug 1400 „Cirque du Soleil“ artistų yra buvę profesionalūs sportininkai, daugiausia gimnastai, žemynų, pasaulio ir olimpiniai čempionai. Karjeros aukštumas itin jauname amžiuje pasiekiantiems ir anksti į „pensiją“ išeinantiems sportininkams, „Cirque du Soleil“ – alternatyva tolesnei karjerai.
Tiesa, sportinį kilimėlį iškeisti į trapeciją nėra taip paprasta. Didžiausias pokytis, apie kurį kalba ir pastebi visi prie cirko šeimos prisijungę sportininkai, yra tas, kad pravėręs „Cirque du Soleil“ duris, sportininkas tampa artistu.
„12 metų buvau gimnastas, dalyvavau varžybose, o sulaukęs 19-os pradėjau dalyvauti cirko pasirodymuose. Su įvairiais šou keliavau po pasaulį. Galiausiai išsipildė mano svajonė – tapau „Cirque du Soleil“ dalimi. Tai didžiausias iššūkis mano gyvenime, tačiau jis nuostabus. Bene sunkiausias dalykas man čia yra vaidyba. Niekuomet anksčiau neteko tiek daug vaidinti, bet man tai patinka ir, man atrodo, visai gerai sekasi“, – sako vieną iš pagrindinių vaidmenų „Toruk – The Firts Flight“ gavęs portugalas Tiago Figueiredo.
„Toruk – The First Flight“:
Vaidyba nėra vienintelis dalykas, kurio reikia išmokti sportininkams. Ne ką lengviau pakeisti savo požiūrį bei psichologiją. Sportininkai labiausiai susikoncentruoja į kas kelerius metus vykstančias aukščiausio lygio sporto varžybas, tuo tarpu „Cirque du Soleil“ artistas turi būti pasiruošęs parodyti, ką geba geriausio, iki 10 kartų per savaitę. „Nors cirke artistui nereikia su niekuo varžytis, vis tiek jautiesi tarsi kiekvieną vakarą, o kartais net ir du kartus per vakarą, dalyvautum varžybose. Žiūrovai yra tavo teisėjai“, – tikina olimpinis čempionas prancūzas Fabrice Becker, dabar cirko pasirodymams ieškantis naujų talentų.
„Cirque du Soleil“ dirba per 20 skautų, kurie skirtingose šalyse ir socialinių tinklų platformose ieško geriausių gimnastų, trapecijos meistrų, akrobatų, žonglierių, baleto šokėjų, parkuro asų, klounų, mimų, muzikantų, sinchroninio plaukimo profesionalų ar nuo uolų į vandenį šokinėjančių drąsuolių. Dalis skautų nuolat keliauja į aukščiausio lygio sporto varžybas ir ten ieško talentų, galinčių tapti artistais ir norinčių užimti vietą milžiniškoje „Cirque du Soleil“ šeimoje.
„Dauguma pasaulio čempionatuose pasirodančių gimnastų turi akrobatinių gebėjimų, būtinų „Cirque du Soleil“ šou numeriams atlikti ir pakankamai talento naujiems elementams išmokti, tačiau cirkui tinka ne visi. Ieškome gimnastų, kurie turėtų artisto potencialo. Stebime pasirodymus ir žiūrime, ar sportininkas artistiškas“, – kaip ieško geriausių, pasakoja artistų parinkimo direktorė Stacy Clark.
Šou pasirodymams atrinkti sportininkai siunčiami į „Cirque du Soleil“ būstinę Monrealyje, Kanadoje, kur jie privalo įveikti kelių mėnesių išplėstinę mokymosi programą. Jie mokosi skirtingų menų – nuo dainavimo ir aktorystės iki klounų meno. „Iš pradžių gimnastai šiek tiek drovisi, tačiau maždaug po mėnesio jie tampa lankstesni, atviresni, gali pradėti kurti personažus, išeiti iš savo komforto zonos ir mąstyti plačiau“, – sako patarėja akrobatų klausimais Yvonne Tousek-Renne, du kartus olimpinėse žaidynėse dalyvavusi sportininkė.
Daugiau ar mažiau profesionalių sportininkų yra visuose „Cirque du Soleil“ šou, tačiau kai kurie jų gali pasigirti ir savo gretose turintys olimpinių čempionų. „Cirque du Soleil“ šou šiuo metu pasirodo 17 olimpinių medalių laimėtojų, dar daugiau jų cirke užima kitas pozicijas.
Lietuvoje, Vilniaus „Siemens“ arenoje, kitų metų gegužės 24–26 d. bus rodomas vienas naujausių „Cirque du Soleil“ kūrinių – pagal Jameso Camerono kino juostą „Įsikūnijimas“ pastatytas šou „Toruk – The First Flight“, kuriame taip pat apstu profesionalių sportininkų.
„Nuo mažų dienų buvau gimnastė, vėliau tapau cirko akrobate. Pirmą kartą „Toruk – The First Flight“ pamačiau, kai jis buvo tik pradėtas rodyti. Jame pasirodė vienas mano draugų. Tuomet sėdėjau salėje ir galvojau „Koks nuostabus šou“. Man labai patiko vaizdo projekcijos ir kaip jos susiliejo su siužetu bei akrobatika. Buvau sužavėta. Maždaug po metų pati tapau šio šou akrobate“, – džiaugsmu dėl tokio karjeros posūkio trykšta australė Greta Mayer.
Šiuo metu „Toruk – The First Flight“ trupė keliauja po Europą ir vieši Bolonėje, Italijoje. Prieš keletą dienų šou buvo parodytas jau 700-ąjį kartą. Jį pamatė daugiau kaip 1,4 mln. planetos gyventojų.